A szecessziós Szabadkán jártunk az „Oltári Múlt” szakmai kirándulás keretében
- btoth2
- 6 nappal ezelőtt
- 2 perc olvasás

Nagy érdeklődés mellett, ismét teltházzal valósult meg a MUT Örökséggazdálkodási Tagozatának „Oltári Múlt” szakmai kirándulása 2025. április 27-én, szombaton.
Szakmai vezetőnk dr. Oszkó Ágnes Yvett PhD művészettörténész, a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ Kutatási Osztályának tudományos referense és Korhecz-Papp Zsuzsanna festő-restaurátorművész, a Szabadkai Városi Múzeum tanácsosa volt.
Először a Szabadka központjában található, a város szimbólumaként ismert hatalmas városházával ismerkedtünk meg. Az épület híres budapesti építészek, Komor Marcell és Jakab Dezső tervei alapján, dr. Bíró Károly polgármester idejében, 1908 és 1912 között épült, színes üvegablakaival és szecessziós motívum-díszítéssel (szív, virágok, levelek).
A város szívében található zsinagóga a szecessziós építészet és a régió zsidó történelmének csodálatos ékköve, Közép-Európa második legnagyobb zsinagógája. Ezt is a Komor Marcell és Jakab Dezső építészpáros tervezte. Egyik legjellegzetesebb eleme a díszes Zsolnay-mázas cserepekkel díszített tető. A kívül-belül felújított centrális zsinagóga belső tere különlegesen szép kifestéssel és csodálatos színes üvegablakaival lenyűgöző látvány. A rózsaablakok szegfű motívuma a magyar szecesszió formakincsének eleme.
A Dömötör-palota egyike volt az első bérházaknak, melyek a bécsi szecesszió geometriai elemeit viselték Szabadkán. A 2008-ban felújított palotában ma a Városi Múzeum működik. Nagy szeretettel fogadtak, frissítővel és süteménnyel leptek meg bennünket. A múzeumot – előzetes ismertetést követően – mindenki a saját tempójában tekinthette meg.
A Raichle Ferenc építész saját otthona és irodája számára tervezett, 1904-ben megépült Raichle-palota ma a Szabadkai Kortárs Galériának ad otthont. Így a földszinten Nemes Fekete Edit kerámiaművész életművét is megismerhettük, miközben a palota emeleti termeit (ebédlő, télikert, férfi dohányzó, női szalon, hálószoba, gyerekszoba, fürdő) is bejártuk. Az udvarban népszerű kávézó kapott helyet. Kirándulásunkat a kellemes tavaszi időben vezetett sétával zártuk, melynek során a belváros – érdekes módon megőrződött – szecesszió korabeli hangulatát élhettük át.
A MUT Örökséggazdálkodási Tagozata és a Magyar Építőművészek Szövetsége 2022 szeptemberétől közösen buszos szakmai kirándulásokat szervez. A tanulmányutakért az építészkamara 2 kreditpontot biztosít. Következő kirándulásunk 2025. május 24-én, szombaton lesz: Fertőszéplak (Széchenyi-kastély, Mindenszentek templom, kálvária) – Hidegség (Szent András rotunda) – Balf (Szent Farkas templom, Szent József fürdőkápolna) /Fertő-kultúrtáj UNESCO világörökség.
A szakmai kirándulásokra a szakmaiut@oltarimult.hu e-mail címen lehet regisztrálni. Részletes leírás a https://oltarimult.hu/?page_id=84 honlapon olvasható az egyes kirándulásokra kattintva. Indulás Budapestről (a kirándulástól függően a BAH-csomóponttól vagy a Hungária körút 177. OMV benzinkúttól) 8 órakor, visszaérkezés 18 és 19 óra között. További információ: +36 20 312 5925.
Comments